שלושה תנאים להרשעת אדם ב"עבירת רמזור"

כמעט כל נהג מוצא את עצמו מדי פעם בסיטואציה שבה קיבל הכרעה לא מדויקת לגבי חציית צומת, אך רובנו מכירים בכך שאין בשום אופן לחצות צומת באור אדום. מהי "עבירת רמזור", מתי נרשיע נהג בעבירה שכזו, ומה התנאים להרשעה בה? מה העונש הצפוי עקב עבירה זו? כל הפרטים שצריך לדעת על "עבירת רמזור" ועוד, בכתבה הבאה. 

בכביש, רובנו ממהרים. לעבודה, לילדים, הביתה אחרי יום ארוך. הרצון להגיע ליעדנו, בצירוף נסיבות אחרות כמו רמזור בעל טווח קצר במיוחד או הערכה לא מדויקת של זמן חילופי הצבעים, מובילה לכך שלעתים נמצא את עצמנו חוצים את הצומת באור שאינו ירוק, וזאת גם במקרים אשר יכולנו ואף היינו חייבים לעצור לפני קו העצירה. מתי חציית הצומת תוביל להרשעה בעבירת רמזור?

 

מהי "עבירת רמזור"?

עבירת רמזור או אי ציות לרמזור אדום, היא למעשה שם אחר לנסיעה ברמזור אדום. כידוע לכל אדם, ואף לילדים, כאשר הרמזור אדום יש לעצור. יחד עם זאת, ישנם נהגים, לצערנו, שחוצים את הרמזור באדום ואף עוברים כך צומת סואן.

כמובן, לחציית צומת כאשר הרמזור אדום עלולות להיות השלכות מסוכנות ביותר ולגרום לתאונות חמורות – שכן כאשר נהג נוסע ברמזור אדום הוא עלול להתנגש בנהגים אחרים, או לגרום לכך שבלימה של נהג שמזהה אותו תוביל לתאונת שרשרת.

 

מהו העונש על "עבירת רמזור"?

העונש על עבירת רמזור הוא כפול – ראשית, מדובר בעבירה חמורה המקנה לנהג עשר נקודות לחובתו. לשם השוואה, על מנת להתרשם מדרגת החומרה של העבירה, נהיגה ללא רישיון נהיגה תקף, לרבות אדם שמעולם לא הוציא רישיון נהיגה, כרוכה ברישום של שמונה נקודות בלבד. שנית, העבריין ייענש בקנס כספי כבד, בסך 1500 ש"ח.

 

כיצד אוכפים "עבירת רמזור"?

אכיפה של נסיעה ברמזור אדום נעשית בשני אופנים – האחד הוא שימוש במצלמה אלקטרונית, והשני הוא על ידי שוטר תנועה. המצלמות האוטומטיות, הפרושות בכבישים ברחבי הארץ, פועלות כך –  כאשר נהג חוצה את הצומת, הוא עובר על מעין גלאי, שמיקומו הוא על קו העצירה.

המצלמה מופעלת כאשר הרמזור אדום, ורק אז. כלומר, במידה ונהג חצה את הצומת בצהוב, הגם שזוהי עבירה, הוא לא יצולם על ידי המצלמה ולא יורשע בעבירת רמזור אדום.

 

האם בכל מקרה בו יזוהה מעבר ברמזור אדום נרשיע את הנהג?

מלבד העדות של המצלמה, כדי להרשיע את הנהג בעבירת רמזור, התביעה חייבת להוכיח שהפעלת המצלמה הייתה בהתאם לנהלים המחייבים, וכן שהשוטרים שעסקו בטיפול בתמונה, לרבות צילום התמונות והשמירה עליהן מוסמכים לבצע את תפקידם.

במידה ולא הצליחה התביעה להוכיח שכך הדבר, הרי שלא ניתן יהיה להרשיע את הנהג בעבירת רמזור. תנאי נוסף, שלישי במספרו, הוא שהאור האדום דלק באותו נתיב שבו נסע הנהג.

עבירת רמזור

אולי תאהבו גם את:

כיצד מוגדרת תאונת עבודה?

תאונת עבודה לצורך ביטוח לאומי כוללת מגוון סוגים של פגיעות בעבודה, לרבות מה שמכונה פגיעות מצטברות כתוצאה ממחלת מקצוע. אירוע תאונתי כולל תאונת שאירעו תוך

קרא עוד »