הטרדה מינית אצל רופא, מטפל או פסיכולוג

מהי הטרדה מינית מצד מטפל או רופא?

האם המטופל צריך להתנגד לטיפול במילים ובמעשים כדי שהחוק יכיר בו כאדם שנפגע מהטרדה מינית?

ומה עושים כדי להבטיח שדברים כאלו לא יקרו במעמד הטיפול?

לפניכם כל מה שחשוב לדעת על הטרדה מינית אצל רופא, מטפל או פסיכולוג:

 

החוק לא מגלה סובלנות

למרות שהעיתון מלא בדיווחים על בעלי מקצוע שהטרידו ולמרבה הצער שבו למקום עבודתם הקודם, או שקיבלו עונש מקל, חשוב לפתוח ולומר שהחוק מתייחס בחומרה רבה לכל הטרדה מינית, גם כאשר הדבר בוצע במסגרת רפואית או טיפולית.

 

ענישה כבדה וחמורה

במקרים שבהם בוצעה הטרדה מינית על ידי רופא, מטפל או פסיכולוג, מראש קיים מצב של חוסר שוויון בין המטפל למטופל. במקרים של הטרדה, אין ספק שהגורם המטפל ניצל לרעה את מעמדו, השפיע באופן מסוים על המטופל וגרם למטופל לפתח בו תלות, מאחר והוא המקור לפתרון הבעיה הרפואית. אם בוצעה הטרדה במסגרת יחסים אלו, שמבוססים על תלות, על פערי ידע ועל אמון מטבע הדברים, החוק מתייחס לכך במלוא החומרה וצפוי להטיל עונשים כבדים מאוד על האשמים.

 

האם צריך להוכיח התנגדות למעשה? 

אחת השאלות הנפוצות בחדרי החקירות ובתי המשפט בתיקים של הטרדה מינית, היא התפקוד של הקורבן בשעת המעשה. האם התנגד? צעק? הבהיר שהוא מתנגד למעשה או מסרב לשתף פעולה עם מעשה מסוים (לדוגמה: סירוב לעבור טיפול בעירום מלא)? אלא שבשל אותה מערכת יחסים שכבר הזכרנו קודם, במצב של הטרדה מינית מצד רופא, מטפל או פסיכולוג אין צורך להוכיח שבוצעה התנגדות למעשה והוא ייחשב בכל מקרה כהטרדה מינית. לכן גורמים טיפוליים אמורים להיזהר כפליים במילותיהם ומעשיהם. מטפל שחרג מכך, סביר שמלכתחילה היה מעוניין לעשות זאת ולכן כוונותיו פליליות.

 

כשהרופא או המטפל דוחים את הטענות:

במצבים שבהם הרופא או המטפל טוען שכוונתו הייתה טובה ונבעה ממטרה לסייע למטופל ולא לפגוע בו, יהיה צורך להיעזר בייעוץ משפטי מקצועי שיעזור להוכיח את נסיבות המקרה ולטעון שמדובר בהטרדה מינית שלא משתמעת לשתי פנים.

 

זכויות הנבדקים וחובת הרופאים

לפי החוק, אתם רשאים לעבור כל טיפול ובדיקה בנוכחות מלווה. על הרופא כך או כך לפרט לגבי טיב הבדיקה ומטרתה ולקבל מראש את הסכמתכם אליה. תוכלו לבקש גם נוכחות של איש/ אשת צוות במקום במידת הצורך. בנוסף, הרופא מחויב לתעד במסודר את השתלשלות הבדיקה.

 

אם חוויתם הטרדה מינית:

אם חוויתם הטרדה מינית אצל רופא, מטפל או פסיכולוג, מומלץ להגיע בהקדם למשטרה ולהגיש תלונה. במקביל, חשוב להסתייע בעורך דין פלילי, המתמחה בייצוג נפגעי הטרדה מינית ויוכל לשמור על זכויות המטופל, במקביל למיצוי כל זכויותיו בתהליך. אם למטופל נגרם נזק כתוצאה מהמקרה, ניתן לשקול גם להגיש תביעה נזיקית ללא הוכחת נזק, שתאפשר קבלת פיצויים עד לגובה של 120 אלף שקלים. להגשת תביעה מתאימה, פנו אל עורך דין הטרדה מינית מקצועי ומנוסה במיוחד.

אולי תאהבו גם את:

אחזקת נשק חם ללא רישיון

אחזקת נשק ללא רישיון עלולה להיתפס על ידי בית המשפט כעבירה פלילית חמורה, על רקע פגיעה פוטנציאלית בביטחון האזרחים. עם זאת, התייעצות עם עורך דין

קרא עוד »
מהו הסוד המסחרי?

לפי חוק עוולות מסחריות, סוד מסחרי הוא כל מידע עסקי שלא מגלים אותו ברבים, שלא ניתן לגלות אותו בקלות והוא מעניק יתרון עסקי של אחד

קרא עוד »
הסדר נושים – מהו?

הסדר נושים ("הסדר חוב") הוא הליך שבו החייב מעוניין להגיע להסכמה מול כל הנושים שלו, לפיו חלק מסוים מהחוב עבורם ישולם מיידית ובכך יתייתר הצורך

קרא עוד »