פשיטת רגל היא לא בושה – 5 טיפים לעומדים לפני ההליך

רבים מאמינים שפשיטת רגל פירושה שכלו כל הקיצים. אנשים רבים מוצאים עצמם לוקחים החלטות כלכליות לא מוצלחות, בלשון המעטה, ומגיעים למצב בו לא נותרה להם ברירה אלא לפנות להליך פשיטת רגל, או בשמה המוכר יותר כיום- חדלות פירעון. אך חשוב להבין שלפעמים מדובר בצעד ההכרחי והנכון ביותר. הנה כמה טיפים עבור אלו שעשויים לעבור את התהליך בקרוב, וגם לאלו שמעדיפים לא להגיע לשם.

 

לא סוף, אלא התחלה

המונח פשיטת רגל בדרך כלל זורע חששות בפני מי ששומע אותו. המחשבה על טבעת החנק שמתהדקת בדמות החובות והתשלומים שהנישום חייב לשלם, לצד הטרדות בלתי פוסקות מצד הגורמים להם הוא חייב את הכסף- כל אלה עשויים להפוך את חייו של אדם לסיוט מתמשך.

אך דווקא ההכרזה על כניסה להליך פשיטת רגל, עשויה להוריד מהגב את הנושים ולבחון דרכי התנהלות חלופיות, בדמות תוכנית כלכלית שתסייע לאדם לפרוס את התשלומים, להשתקם ובקצה התהליך, גם לצאת לדרך חדשה ונקייה מחובות. עורך דין פשיטת רגל הוא בגדר הכרח בכל הקשור להליך המורכב הזה.

 

התנהלות מאוזנת

עבור אלו העומדים בפני ההליך, חשוב להבין את החשיבות של התנהלות כלכלית שפויה ומצומצמת. אדם שנכנס להליך פשיטת רגל, משקיע בעצם את כל הכנסותיו בהעברתן לקופת הנאמן, האחראי על תשלום החוב על פי העקרונות שנקבעו בבית המשפט וההוצאה לפועל ועל פי יכולתו הכלכלית של החייב. ברגע שהליך פשיטת הרגל התחיל, יש להתנהל בצנעה, להימנע מפיזור כספים והוצאות גדולות ומיותרות, לוותר על מותרות ולעמוד בתשלומים החודשיים שנקבעו בהסכמים.

 

לא לסטות מדרך הישר

בין אם מדובר בהסתבכות עם גורמים מפוקפקים או הלוואה לעסק שקרס, הדבר החשוב ביותר בהליך פשיטת רגל הוא לשמור על תום לב. אדם שסוטה מדרך הישר מרגע כניסתו להליך פשיטת רגל, ומעורר חשד כי נוהג בחוסר תום לב, עלול להביא לביטול ההליך ולפתיחת הליכים פליליים, מהם לרוב אין דרך חזרה. החל מראשיתו של הליך פשיטת הרגל, מצופה מהחייב לשתף פעולה באופן מלא, כולל הגעה לחקירות, שיתף מידע אמין על מצבו- כל התנהגות אחרת עלולה להיות בלתי הפיכה.

 

מגבלות הן לא גזירת גורל

חשוב לשתף פעולה באופן מלא עם ההוצאה לפועל, אך עדיין ניתן לבקש הקלות בגין המגבלות שעשויות להיות מוטלות על החייב. הליך פשיטת רגל פירושו שהחייב נשלט באופן מלא על ידי הנאמן שמהווה כונס רשמי, לרבות חשבונות בנק, צווי עיכוב יציאה מהארץ ושלילת רישיון נהיגה. ניתן ואף רצוי להגיש בקשות להקלה במגבלות, בתנאי שהן מנומקות ושבמקרה הצורך, מצורפת להן הפקדת ערבות.

 

בראש מורם

חשוב להבין שההליך הזה אינו סוף העולם, אלא תחילתו של אחד חדש. בעזרת עורך דין פשיטת רגל ודרך התנהלות נכונה ושיתוף פעולה מלא עם הרשויות, ניתן לקבל צו הפטר חובות בסוף התהליך ולהתחיל חיים חדשים.

עורך דין פשיטת רגל

אולי תאהבו גם את: