מהי צוואה משותפת ומתי היא מתאימה?

כולנו מכירים בצוואה ה"רגילה", המסמך שנכתב על ידי אדם פרטי ובו כתובות הוראות שמאפשרות לדעת איך ניתן יהיה לחלק את נכסיו לאחר מותו, אך מעטים הם אלה שמכירים בצוואה המשותפת שנקראת גם "צוואה הדדית". בשורות הבאות נציג את הנושא בהרחבה, כדי להעלות את המודעות אליו. הישארו כאן ותגלו מהי צוואה משותפת? איך אפשר לערוך אותה? ובאילו מקרים היא מתאימה?

 

צוואה משותפת – ההגדרה

הצוואה המשותפת נכתבת על ידי בני זוג. מדובר בעצם במסמך יחיד או בשני מסמכים נפרדים שמציגים הוראות שמסתמכות על הצוואה של בן הזוג השני. נהוג לכנות את הצוואה הזו כ"צוואה הדדית", משום שהיא מבוססת על הסתמכות הדדית. שכן, בני הזוג כותבים יחד את הצוואה, כאשר המטרה היא להוריש את העיזבון שלהם אחד לשני, ובהמשך, לאחרים (במקרים מסוימים, ההורשה יכולה להתבצע ישירות לצד שלישי). צוואה זו לא חייבת להיות שיווניות. כלומר, ההוראות שנכתבות על ידי שני בני הזוג לא צריכות להיות סימטריות.

צוואה משותפת - ההגדרה 

מתי היא מתאימה?

עריכת הצוואה המשותפת יכולה לבוא לידי ביטוי בין בני זוג שנישאו כדת וכדין, אך לא רק. שכן, זוגות ידועים בציבור יכולים גם כן לערוך צוואה משותפת, כאשר ההמלצה היא לפנות לעורך דין מוסמך שעוסק בתחום. זה יוכל ללוות את הזוגות ולוודא שהצוואה שלהם נכתבת בהתאם לקבוע בחוק. נדגיש שיש מצבים שעלולים להוביל לפסילתה של הצוואה, במידה וזו תיכתב ללא הסתייעות מצד עורך דין, כך שהתוכן שלה לא יהיה רלוונטי כלל בהמשך.

 

הפקדת הצוואה – איך זה עובד?

בני זוג שערכו צוואה הדדית, יכולים לשמור אותה בכל מקום שרק ירצו, לדוגמא:

  • כספת ביתית
  • כספת שמורה של הבנק
  • משרדו של עורך הדין
  • לשכת הרשם לענייני ירושה

חשוב לציין שניתן למשוך את הצוואה בלשכת הרשם לענייני ירושה בכל עת וללא תשלום.

הפקדת הצוואה – איך זה עובד 

היתרונות של צוואה משותפת

אי אפשר לעסוק בצוואה משותפת, מבלי להציג את היתרונות הרבים שלה. בחרנו לציין בפניכם את היתרונות הבולטים ביותר, כדי לא להעמיס במידע:

  • מעניקה ביטחון: ניתן לשמור אותה לאורך זמן במקום בטוח (רשם הירושות).
  • סודיות מלאה: המצווים יכולים להפקיד את הצוואה מבלי שקרובי המשפחה והחברים ידעו על כך.
  • מעניקה וודאות משפטית: קרובי הנפטר יכולים להגיש בקשה צו ירושה למזכירות הרשם לענייני ירושה. העובדים במקום יבדקו אם הופקדה צוואה מטעם המנוח. במידה וכן, זו תימסר לגורמים המתאימים.

 

מילים אחרונות לסיום

צוואה משותפת נכתבת על ידי בני זוג שנישאו או מי שהוגדרו על פי החוק כידועים בציבור. כדאי לכתוב אותה תוך הסתייעות מצד גורם מקצועי, כדי שזה יעניק לה תוקף משפטי. בשלב זה אתם מכירים בכל המידע הרלוונטי, כך שנותר לכם רק לכתוב את הצוואה בידיעה שזו תימסר לבן או בת הזוג ושאר היורשים בהמשך.

מהי צוואה משותפת ומתי היא מתאימה

אולי תאהבו גם את: