איך לזהות הרעת תנאים בעבודה ומה צריך לעשות?

הרבה פעמים עובדים במקומות עבודה מרגישים שינויים בתנאי העבודה שלהם. חלקם חיוביים, כמו למשל קידום או העלאת שכר, אבל חלקם שליליים כמו הלנת שכר, הורדת שכר, פגיעה בתנאים הפיזיים ובזכויות הסוציאליות ועוד.

רבים מהמקרים האלה מוגדרים כהרעת תנאים בעבודה. במאמר זה נסביר לכם כיצד לזהות אותם ומה צריך לעשות אם אתם שמים לב שהתנאים שלכם בעבודה השתנו לרעה בניגוד להסכמתכם.

 

מה זה הרעת תנאים בעבודה?

הרעת תנאים בעבודה זהו מושג שקיים בחוק פיצויי פיטורין. המשמעות שלו בחוק היא שאם עובד מתפטר בגלל שהוא חווה הרעת תנאים אז הוא זכאי לפיצויי פיטורין כאילו פיטרו אותו.

הרעת תנאים יכולה להתבטא בהרבה מאוד מובנים כמו הורדה משמעותית של שכר, יחס לא הולם ומתעמר, הלנת שכר (אי העברה של השכר בזמן), שינויים בתנאי העבודה או בהסדרי העבודה וכן הלאה.

גם עובדת שעברה הטרדה מינית בעבודה שלא טופלה כראוי נחשבת לרוב למי שעברה שינוי לרעה בתנאי העבודה. חשוב לציין שהחוק מדבר על הרעת תנאים משמעותית, ולא כל שינוי של העבודה הוא הרעת תנאים.

מה זה הרעת תנאים בעבודה

איך מזהים הרעת תנאים בעבודה?

העיקרון החשוב ביותר בכל הנוגע להרעת תנאים בעבודה שמזכה את העובד בפיצויי פיטורין הוא שהשינוי נעשה בלי הסכמת העובד. למשל – אם במקום עבודה מסוים מעבירים את העובד לחדר קטן וחנוק בלי חלון בהפתעה ובניגוד להסכמתו זו יכולה להיות הרעת תנאים.

אך לעומת זאת אם העובד מקבל הסבר מפורט מדוע זה שינוי הכרחי והמעסיק מסביר שזהו צעד זמני והכרחי כדי לשמור על החברה מפשיטת רגל (למשל) אזי לא מדובר בהרעת תנאים אלא בשינוי שהעובד מקבל.

 

מה לעשות אם התנאים שלי בעבודה הידרדרו?

אם חוויתם הרעת תנאים בעבודה הדבר החשוב ביותר הוא להתריע על כך למעסיק ולתת לו אפשרות לתקן את המצב. אם המעסיק מתקן את ההרעה שנוצרה – הכל טוב ואתם יכולים להמשיך לעבוד במקום כפי שעבדתם עד כה.

אם הוא לא מתקן את ההרעה או שמדובר בהרעה שלא ניתנת לתיקון, הסיכוי שבית המשפט יפסוק שאתם זכאים לפיצויי הפיטורים גבוה יותר. בנוסף, כדי לממש את הזכות לפיצויי פיטורין על העובד להתריע בפני המעסיק על ההתפטרות הקרבה שלו. כדי לממש את כל הזכויות שלכם אחרי הרעת תנאים בעבודה מומלץ להתייעץ עם עורך דין מוסמך לענייני עבודה.

מה לעשות אם התנאים שלי בעבודה הידרדרו

סיכום

לעיתים מקום העבודה יכול לשנות תנאים של עובד לרעה ולהוביל לכך שהעובד יסבול מאוד בעבודתו בלי שהוא הסכים לשינויים האלה. אם תנאי העבודה שלכם או תנאי השכר שלכם השתנו לרעה בניגוד להסכמתכם ולידיעתכם, או שהשכר שלכם ניזוק בצורה משמעותית או עבר הלנה (דחייה בתשלום) יתכן שחוויתם הרעת תנאים בעבודה ואתם זכאים לפיצויי פיטורין במקרה שתתפטרו.

איך לזהות הרעת תנאים בעבודה ומה צריך לעשות

אולי תאהבו גם את:

5 סיבות להשתמש באימות חתימה

כאשר כל כך הרבה תהליכים ומסמכים מועברים באמצעים דיגיטליים, חשוב להבטיח את אמינותם ואת מקוריותם של המסמכים הללו. אחת הדרכים לעשות זאת היא באמצעות אימות

קרא עוד »
קרעים בלידה

קרעים בלידה הם תופעה שכיחה יחסית הפוגעת בנשים רבות במהלך הלידה. קרעים אלו יכולים להתרחש באזור הנרתיק, הפרינאום (אזור הרקמה בין הנרתיק לפי הטבעת) ואף

קרא עוד »
4 סימנים שבן הזוג בוגד

תחקיר מרתק שעסק בבגידה בין בני זוג ופורסם לפני כמה ימים בערוץ טלוויזיה מרכזי הוביל לשיח ער בנושא. גולשים רבים מצאו את עצמם תרים אחר

קרא עוד »
הכול על תביעות נגד הבנקים

יש מי שסוברים כי תביעות נגד בנקים הן נדירות ביותר. שכן, מדובר בגופים גדולים שעומדים מאחוריהם עורכי דין כרישים שמכירים את התחום באופן מעמיק. החלטנו

קרא עוד »
על סוגי המופעים של מנטליסט

אם אתם עומדים לחגוג אירוע משמח ומרגש, ואתם מחפשים אטרקציה מבדרת ומפתיעה, מופע של אומן חושים יכול להיות פתרון מעולה בשבילכם. אבל אם מעולם לא

קרא עוד »