יריעות ביטומניות

מהו באמת ההבדל בין איטום לבין זיפות של גג?

מהם ההבדלים בין איטום לבין זיפות של גגות?

המטרה של הגג בבית שלנו, היא להגן עלינו היטב מפני כל רטיבות. על כן, הגג מצויד תמיד בשכבות של בידוד ואיטום, אשר מטרתן למנוע את זליגת המים פנימה, ולאפשר לכם להימנע מרטיבות בקירות, בתקרה ובעוד מקומות בעייתיים מאד. כיצד מונעים את זליגת המים פנימה? בעקרון, נהוג להפריד בין שתי עבודות מרכזיות. עבודה אחת שייכת לקטגוריית האיטום ואילו השניה, לזיפות. כבר עכשיו חשוב להבין שבעצם, עבודות זיפות הן למעשה סוג של עבודות איטום. כלומר, המטרה של הזפת היא לאטום היטב את הגג ולחסום את המים מפני חדירה. עם זאת, בז'רגון המקצועי, מקובל להפריד בין הזיפות שמהווה שיטה נפרדת וייחודית, לבין יתר השיטות לאיטום הגגות. אז מה בעצם מבדיל בין האיטום לבין הזיפות – ואיך אתם תדעו לבחור את השיטה אשר מתאימה לכם?

על ההבדלים המרכזיים בין השיטות
● התקנת החומר – כשמדובר על זיפות של גגות, יש כמה טכניקות אפשריות למריחת הזפת. יש להשתמש כמובן בכלים המתאימים ובמברשות מיוחדות. כמו כן, נעשה לעתים קרובות שימוש ברשת מיוחדת מזפת, על מנת שתהיה תשתית נוחה עוד יותר לפריסה השווה של הזפת על כל הגג. לאחר שהזפת מתקשה, יש למרוח לעתים שכבה נוספת, ואחרי שזו תתייבש, יש לסייד את כל הבניין משום שהצבע הלבן מספק בידוד טוב יותר מפני קרני השמש (הצבע השחור של הזפת עלול לגרום לכניסה מוגברת של השמש לבניין והדבר מהווה מטרד רציני בקיץ). לעומת זאת, השימוש בחומרי איטום אחרים שונה לגמרי. כך למשל השימוש ביריעות ביטומניות מקצועיות כולל פריסה שלהן, ויש חומרים אחרים שמגיעים בצורה משחתית, או שהם דווקא מזכירים בצורת התקנתם את היריעות הביטומניות, תלוי כמובן בחומר עצמו.

יריעות ביטומניות
● מחיר – מבין כלל השיטות האפשריות כיום להשגת גג יבש ואטום, אין כל ספק כי זיפות של הגג מהווה את השיטה הזולה ביותר. מי שמחפש שיטת איטום במחיר נמוך מאד, ללא ספק יבחר בזפת .זה מסביר מדוע הזפת נחשבת עד היום לשיטת איטום פופולרית למדי, וזאת על אף שיש חומרי איטום שנחשבים איכותיים יותר ויעילים יותר. המחיר לרוב יהיה של שקלים בודדים למ"ר, וזאת משום שהזפת עצמה מהווה חומר זול למדי והעבודה עימה נוחה לרוב קבלני האיטום. אם אתם מחפשים שיטה זולה מאד לאיטום סביר בגג – הזפת היא כמובן אפשרות. אם אתם מחפשים בכל זאת שיטה איכותית יותר – כדאי להסתכל על שיטות אחרות לאיטום הגם שהן יקרות יותר.
● משך התפקוד – גם כאן יש כמובן הבדל. כשמדובר על הזיפות של הגג, יש לקחת בחשבון שהזפת נעשית יותר ויותר חדירה ככל שעובר הזמן. לרוב, יש לחזור על עבודות הזיפות בכל שנים בודדות, והזמן המקובל הוא 4-5 שנים למריחה של שכבה חדשה. לעומת זאת, בשיטות אחרות של איטום, החומרים נותרים לתקופה ארוכה יותר. כך למשל, אם מניחים את היריעות הביטומניות – אזי אין שום צורך בעבודות איטום חדשות בעיד. השאלה היא כמובן האם תעדיפו עבודה זולה שמחדשים כל כמה שנים – או עבודה יקרה יותר, אך חד פעמית.

מה השיטה שעדיף לכם לבחור בה?
אם מדובר על איטום חדש לגמרי למבנה, רצוי להשתמש בשיטות האחרות לטובת איטום. לעתים אם מדובר על בניין ישן שכבר עבר זיפות בעבר הדרך הטובה ביותר לתקן את האיטום תהיה עם שכבה חדשה של זיפות. אפשר גם להשתמש בזיפות כפתרון זמני לשנים הקרובות, וכשהמצב הכלכלי ישתפר להמשיך לחומרי האיטום האחרים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *